جستجو
مشترک شوید

با وارد کردن آدرس ايميل تان در کادر زير آخرين مطالب ری آباد را در پست الکترونيکي تان تحويل بگيريد:

بایگانی
بنام ایزد منان

مقدمه ای برری آباد به روایت تصویر”

مقدمتا گفتاری چند در خصوص انگیزه به تحریر در آمدن و جمع آوری و تدوین مجموعه “ری آباد به روایت تصویر” با خوانندگان عزیز و هموطنان گرامی عواملی که به شرح ذیل می آید انگیزه ایست برای بوجود آمدن مجموعه فوق الذکر.


جوامع بشری رو به پیشرفت و ترقی است خواه نا خواه از اینرو رفته رفته ساختارهای قدیمی و سنتی رو به ویرانی نهاد و جای خود را به ساخت وسازهای نو میدهند و از آنجاییکه خشت خشت هر بنایی که به دست نیاکانمان ساخته شده اند خاطره و یا خاطرهایی را در خود جا داده اند. با این وجود با محو و جایگزینی بناها خاطرات نیز به مرور زمان از بین میرود

حداقل کاری که میتوانستم انجام بدهم تا تداعی باشد برای بیاد آوری خاطرات شیرین ویا تلخی که با خود داشتیم و یا اگر قرار باشد برای نسل بعدی و یا فرزندانمان خاطرهای و یا رویدادهایی که سالیان پیش زمانی دور ، دوران شیرین زندگی ، دوران صداقت و پاکی و یکرنگیِ کودکی تعریفی و بیانی داشته باشیم جالب و ضروری خواهد بود بهنگام بیان این مطالب تصویر و یا تصاویری را برای شنونده خود ارائه دهیم ،تا خاطرات ارائه شده بیشتر به دل شنونده بنشیند .
مطلب مهمتر بعدی اینکه فراموش نکنیم به کجا تعلق داریم همیشه به خود گفته ام خوشحالم از اینکه روستایی زاده ام زیرا ما ریشه بر خاک داریم و نخستینیم که که به دختر بکر صحرا یعنی خورشید سلام داده ایم.
عزیزانم نسبت به وطن خود سرزمین آباء و اجدادی خود دینی به گردن خویش داریم که باید ادا کنیم .اگر بزرگترهایمان ،پدرانمان جلای وطن نمودند نه از سر بی مهری وبی علاقه ای به وطن، بلکه برای امرار معاش و طی کردن مراحل پیشرفت وترقی در زندگی برای فرزندان خود بوده است . اما امروز که توانمند شدیم باید دینی که به گردن خویش نسبت به وطن داریم را  ادا کنیم و نگذاریم سرزمین مادریمان رو به ویرانی گذارد.
سرزمینی که در دوران نچندان دور مرکز کلاته های شرقی استان سمنان بود و روایتی از قول پیشکسوتهایمان که نقل می کنند :
کاروانهایی که در مسیر جاده ابریشم در غالبهای چندین نفر شتر طی طریق می کردند در روستای ری آباد اتراق نموده و تجدید قوا می نمودند و بعد به مسیر خویش ادامه می دادند.
واین نشان از پویای و توانمندی ری آباد در آن عصر بوده است. آری ، سه (۳) ایالت مهم را در آن عصر عنوان می کنند “ایالت بسطام” “ایالت میامی ” و “ایالت ری آباد
پس بیاییم  به مهر میهن خویش کنیم آباد

بنده به عنوان کوچکترین عنصر از این زیر مجموعه بزرگ ری آبادیها  دو پیشنهاد را در کمال صداقت عنوان می نماییم:
۱-    بیاییم در غالبهای پنج یا شش نفری طرحهای صنعتی را که با شرایط اقلیمی زادگاهمان سازگاری دارد اجرا کنیم که خود عامل بسیار موثری در ایجاد اشتغال زایی و پایبندی نسل جوان در روستا خواهد بود .که یکی از بزرگترین نگرانی های امروز ما که همانا خالی شدن روستا از نسل جوان است را خود برطرف می کند.
۲-    هر  ری آبادی که در هرجای ایران عزیز که هست روزانه مبلغ پنجاه (۵۰) تومان را برای بهسازی و عمران روستا اختصاص دهد .بطور مثال یک خانواده چهار (۴)نفری روزانه ۲۰۰ تومان به عمران روستای خویش (ری آباد) پرداخت خواهد کرد، جمعیت تقریبی ری آبادیهای سراسر کشور ایران اگر پنج هزار (۵۰۰۰) نفر باشد خواهیم دید بدون اینکه بر کسی فشار وارد شود در کمتر از ۳ سال میتوان طرحهای عمرانی روستا را اجرا نمود.
و در خاتمه این نوشتار  این شعر که یکی از شعرهایست که خیلی بر جان دلم نشسته است به شما هموطنان عزیزم تقدیم میکنم:
همراه شو ای رفیق تنها مرو به جنگ       دشوار زندگی بی مرز مشترک هموار نمی شود

علی اکبر عبادی

پ ن : عکسها بزودی اضافه می شوند
و یا میتوانید عکسها را در گالری سایت مشاهده کنید


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Balatarin Donbaleh Mohandes Cloob Bookmark and Share

مطالب مرتبط

یک دیدگاه بنویسید